Diagnoza niełatwa, ale bardzo potrzebna – o APD w Pionkach

Zaburzenia przetwarzania dźwięku u dzieci z języka angielskiego nazywane APD (Auditory Processing Disorder) łatwo można pomylić z innymi przypadłościami lub w go ogóle nie zauważyć, a co może mieć poważne, negatywne konsekwencje w funkcjonowaniu dziecka w otoczeniu. Wiedzę na ten temat specjaliści mogli zdobyć w czasie konferencji w Pionkach.Trudności w nauce, zaburzenia w rozwoju mowy, czytania i pisania co bezpośrednio przekłada się na niską samoocenę i problemy psychiczne najmłodszych. Takie konsekwencje mogą mieć niezdiagnozowane Zaburzenia przetwarzania dźwięku, które polegają na trudności w zrozumieniu przez dzieci tego co się do nich mówi. Co ważne problem nie leży po stronie narządu słuch, a mózgu – konkretnie lewej półkuli. Choć APD nie jest znane od wczoraj to wiedzę na jego temat wciąż trzeba promować wśród logopedów, terapeutów, czy opiekunów przedszkolnych, aby nie pomylili objawów wtórnych APD np. z objawami ADHD lub spektrum autyzmu. Taki cel postawili sobie organizatorzy konferencji w Pionkach na temat APD. W czasie konferencji wysłuchaliśmy pięć wykładów. Logopeda Katarzyna Cygan wprowadziła nas w szczegóły zaburzenia, w którym mózg słyszy inaczej niż ucho:

W konferencji wzięło udział około 70 specjalistów na co dzień pracujących z dziećmi. Już po pierwszych wykładach mogliśmy usłyszeć, że tematy poruszane w czasie wykładów spotykają się z pozytywnym odbiorem osób zajmujących się diagnostyką wśród dzieci i młodzieży. Mówi Ewa Nędziak, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Pionkach:

Taka informacja zwrotna cieszy organizatorów. Mówi Aleksandra Sutkowska z Centrum Terapeutyczno-rozwojowego w Pionkach, które zorganizowało konferencję razem z firmą Audika Polska:

Centrum Terapeutyczno-rozwojowe w Pionkach jest jednym z miejsc gdzie można wykonać badania pod kątem APD, a poniedziałkowa konferencja objęta była patronatem medialnym Radia Plus Radom.