Myszkowianka z Nagrodą Literacką

Myszkowianka z urodzenia, dziś mieszkanka Poznania, Ola Szmida zdobyła prestiżową Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii andbdquo;Komiks i powieść graficzna”.

andbdquo;Za śmiałość, bezkompromisowość, radykalizm treści i formy, za wykorzystanie komiksu jako elastycznego medium do prezentowania eseistycznych zagadnień nagradzamy Wandę Hagedron i Olę Szmidęandrdquo; – czytamy w laudacji. W recenzji pracy można natomiast przeczytaćandhellip;.andrdquo; Jednak memuar andbdquo;Twarz, brzuch, głowaandrdquo; to nie tylko w warstwie tekstowej ale i wizualnej przbijanie złogów tego, jak kobiety były i są nadal prezentowane- począwszy od ironicznego andbdquo;przechwycenia różuandrdquo;, o czym świadczy różowa okładka komiksu, po dynamiczną, zaczepną kreskę i oszczędną paletę kolorystyczną wewnątrz, zastosowaną przez Olę Szmidę, która- jak podkreśla- nie rysuje kobiet z okładek, lecz żywe, organiczne postacie. Prywatna rewolta Hagedron z którą świetnie współgrają przemyślane rysunki Szmidy, wychodzi tym samym poza doświadczenie osobiste, stawia pytanie o totalną rewoltę kobietandrdquo;(kultura.um.warszawa). Tradycja przyznawania Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy sięga okresu przedwojennego, jednym z jej laureatów jest m.in. Leopold Staff.

Ola Szmida otrzymała nagrodę w wysokości 30 tys. zł, połowę, 15 tys. przeznaczyła na Fundację Ocalenie. Oli gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy jej jak i innym myszkowian, mieszkających poza granicami naszego miasta.