Nowe autobusy dla MPK

5 nowych, 12 metrowych autobusów marki MAN Lions’ City 12 zasili już w październiku flotę MPK w Radomiu. Autobusy będą zasilane olejem napędowym, a silniki będą spełniały rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6, porównywalną z niską emisją autobusów gazowych. Umowa dotycząca zakupu autobusów została podpisana 21 marca 2024 roku.Każdy z nowych autobusów pomieści 98 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących, będzie też miejsce na wózek inwalidzki lub wózek. Autobusy będą klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów, 3 podwójne porty USB, kasowniki dotykowe w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. MPK przygotowuje się też do zakupu kolejnych 32 autobusów elektrycznych 12 metrowych za ponad 120 mln złotych. Prezes MPK Krzysztof Zalibowski:
Nowoczesna, komfortowa i bezpieczne komunikacja – to mój cel mówił podczas podpisania umowy prezydent Radomia Radosław Witkowski – to również komunikacja ekologiczna – podkreśla prezydent Radomia. Jesteśmy w awangardzie jeżeli chodzi o polskie miasta. Jesteśmy w gronie liderów miast, które postawiły na komunikację nisko i zeroemisyjną:
Prezydent podkreślił także, że zakup nowoczesnych autobusów na olej napędowy wpisuje się w politykę taborową władz MPK, która zakłada różnorodność posiadanych autobusów pod kątem rodzaju paliwa:
Dostawę nowych MAN-ów zrealizuje konsorcjum firm PKO Leasing SA oraz MAN Truck &Bus Polska Sp. z o. o. Cena oferowanego leasingu operacyjnego wynosi 7 133 918 zł netto.