Obwodnica Myszkowa otwarta!

Dziś, 21 listopada br. otwarta dla ruchu została obwodnica Myszkowa. Proces odbioru inwestycji zakończył się, a Śląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję stanowiącą pozwolenie na użytkowanie nowej drogi. Wraz z otwarciem obwodnicy, zastąpiony przez nią odcinek DW 791 z mocy prawa stanie się drogą powiatową.

Przypomnijmy, że budowa południowo-zachodniej obwodnicy Myszkowa liczącej 8,4 km długości, to pierwszy etap modernizacji drogi nr 791. Droga łączy drogi krajowe nr 1, 78 a także drogę nr 7 i jest jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych w północno-wschodniej części województwa śląskiego.

Budowa obwodnicy Myszkowa rozpoczęła się wiosną 2016 roku. Nowa droga zaczyna się rondem w Mrzygłodzie, na ulicy Zawierckiej. Kolejne rondo wybudowano na skrzyżowaniu z drogą 793 (Siewierz-Święta Anna)**, a ostatnie, zamykające obwodnicę od strony północnej, powstało na Alei Wolności, w miejscu gdzie kończy się zwarta zabudowa miasta, tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Myszkowską.
W ramach budowy obwodnicy powstały również skanalizowane skrzyżowania z ulicą Szpitalną i Wyzwolenia, skrzyżowanie przy pobliskich terenach inwestycyjnych oraz 5 wiaduktów nad istniejącymi drogami.

Obwodnica Myszkowa na całej swojej długości ma standard drogi głównej (klasa G). Ma jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu, po 3,5 m. szerokości każdy. Obwodnicy towarzyszy odpowiednia infrastuktura techniczna i urządzenia poprawiające bezpieczeństwo użytkowników drogi.
W ramach inwestycji powstały m.in:
– chodniki, ścieżki rowerowe,
– ciągi pieszo-rowerowe,
– drogi serwisowe, dwóch miejsc do kontroli pojazdów,
– elementy systemu odwodnienia,
– przepusty drogowe.

Obwodnica nie tylko odciąży centrum Myszkowa od uciążliwego ruchu tranzytowego, ale pozwoli na skomunikowanie z siecią drogową, powstającej na obrzeżach strefy aktywności gospodarczej.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i budżet samorządu Województwa Śląskiego. Całkowity kosz obwodnicy to ponad 99 mln zł.

Informacja – rzecznik prasowy ZDW w Katowicach