Opoczno 2.0 – podsumowanie

Gmina Opoczno podsumowała realizację zadań przeprowadzonych w ramach funduszy norweskich.„Opoczno 2.0 – nowe otwarcie” to projekt, na którego realizację Gmina Opoczno pozyskała aż 16 mln zł. – Byliśmy jednym z 29 samorządów, które otrzymały takie fundusze – przypomina Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta. Jak dodaje, samorząd realizował dzięki funduszom norweskim wiele zadań. Największe inwestycyjne to niedawno rozpoczęte bulwary nadrzeczne i targowisko, ale oprócz tego mnóstwo innych, tzw. miękkich działań, które zaangażowały mieszkańców w ten projekt. – To ta partycypacja, to uczestnictwo mieszkańców było najistotniejsze. To mieszkańcy wskazywali, jak ma gmina Opoczno się rozwijać i dzięki temu powstały dokumenty na najbliższe 10 lat – mówi Tomasz Łuczkowski. Dodaje, że powstałe dokumenty pozwolą gminie prawidłowo się rozwijać.
O wykonanych zadaniach przeprowadzonych dzięki pieniądzom norweskim mówiła szczegółowo Sylwia Olędzka, dyrektor wydziału Funduszy Europejskich opoczyńskiego urzędu. Omówiła zarówno działania środowiskowe, gospodarcze, jak i społeczne. Jak zauważył burmistrz Dariusz Kosno realizacja projektu uświadomiła mu jak ważne dla mieszkańców są inwestycje w ludzi. – Takie, które dadzą ludziom poczucie, że mają swoje miejsce, że dobrze im się tu żyje i mieszka w tej małej ojczyźnie – mówił.
Ważnym punktem realizacji projektu było podjęcie współpracy z gminą Sunnfjord w Norwegii. Jej przedstawiciel Trond Ueland chwalił opocznian. Podkreślił również, że na współpracy skorzystały obydwa samorządy.
Związek Miast Polskich doradzał samorządom korzystającym z funduszy norweskich, by te dobrze je wykorzystały. Zdaniem Tomasza Potkańskiego, zastępcy dyrektora biura ZMP, Opoczno dobrze przygotowało się do realizacji projektu, a teraz będzie mogło z tego korzystać, przedstawiając młodym ludziom pochodzącym stąd dobrą ofertę, która skłoni ich do wiązania swojej przyszłości właśnie z Opocznem.
Konferencja podsumowująca projekt przeprowadzona została w lokalu Venus w Woli Załężnej. Jej zwieńczeniem był występ lokalnych artystów.
Posłuchaj naszej relacji z tego wydarzenia: