Zakończył się długi proces remediacji zanieczyszczonego odpadami niebezpiecznymi terenu przy ulicy Osińska Góra 3. Wyjątkowe niebezpieczne zanieczyszczenie zostało odkryte przez Policję w 2010 roku.
Nakładami finansowymi ze środków gminy w kwocie 475.847,19 zł udało się usunąć największe zagrożenie w postaci odpadów znajdujących się w magazynie w ilości 27.780 kg oraz 43.140 kg odpadów z ziemi. Niestety w ziemi pozostała jeszcze duża i niestety nieznana ilość odpadów zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne. Ciągły monitoring ujęcia wody oraz wód głębinowych prowadzony przez WIOŚ w Katowicach – Delegatura w Częstochowie nie wykazywał migracji zanieczyszczeń do wód podziemnych oraz gleby, dlatego też można było starać się o środki zewnętrzne na cel całkowitego oczyszczenia terenu.
Teren na Osińskiej Górze przed remediacją
Po wielokrotnych rozmowach i składanych prośbach i wnioskach w licznych instytucjach w Warszawie, zarówno w Ministerstwie Środowiska, Kancelarii Premiera, jak i w NFOŚiGW, ostatecznie uzyskaliśmy dotację od WFOŚiGW w Katowicach w kwocie przekraczającej milion złotych tj. 1.008.513,00 zł. Warunkiem otrzymania dotacji była własność terenu, dlatego też została zakupiona w drodze licytacji przez Gminę.
Remediacja terenu rozpoczęła się w maju 2017 r. zaraz po uzyskaniu dofinansowania w formie dotacji.
Osińska Góra w trakcie remediacji
Na dzień dzisiejszy gmina jest właścicielem oczyszczonego terenu położonego w strefie objętej planem zagospodarowania przestrzennego na terenie tzw. przemysłowym. Czystość i brak zagrożenia została potwierdzona stosownymi badaniami gleby z dna wykopów oraz materiału wypełniającego zagłębienia powstałe po wybraniu odpadów.
Teren na Osińskiej Górze po remediacji