Uroczysta sesja, nowej kadencji Rady Miasta 2018-2023 rozpoczęła się od wręczenia nowym radnym przez Przewodniczącego Komisji Wyborczej Krzysztofa Borowika zaświadczeń o wyborze oraz złożeniem przez nich ślubowania.
Ślubowanie złożył Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak.
Trzecią kadencję burmistrz Żak rozpoczął od wystąpienia, w którym podsumował kampanię wyborczą oraz zapoznał zebranych z planami na przyszłość.
andbdquo;Przed momentem złożyliśmy ślubowanie. Jest to rodzaj zobowiązania wobec miasta i jego mieszkańców. Zobowiązania jakie mieszkańcy będą oceniać, wobec tego o czym mówiliśmy w kampanii wyborczej. To, że jesteśmy w takim składzie na tej sali, to wynik decyzji mieszkańców Myszkowa. Oni w okresie najbliższych 5 lat będą nam przypominać programy, zamierzenia, obietnice jakie chcieliśmy dla nich zrealizować.
Na to co zrealizujemy nałoży się realizm życia, dopuszczalność prawna, realia ekonomiczne, lecz bez wątpienia w sporej części to, czy znajdziemy część wspólną naszych programów i jak bardzo będziemy współpracować.
To, co wydaje się wspólne to m.in.: zamiar przebudowy centrum, dokończenie inwestycji dla wybranych dróg, dokończenie inwestycji na Dotyku Jury, poprawa działań proekologicznych (zmiana nawyków dotyczących zrzutu ścieków i palenia w piecach), najlepiej z pozyskaniem środków finansowych na ten cel.
Niektórzy z nas obiecywali wyremontowanie wiaduktu w centrum miasta, wybudowanie wiaduktu w dzielnicy Nowa Wieś. Z chęcią chciałbym uruchomić także te zgłoszone zamiary, które nie leżą w kompetencji samorządu, a tym bardziej w zakresie możliwości finansowych budżetu miasta. Dlatego w takich propozycjach upatruję chęci sprzyjania miastu i mieszkańcom, poprzez pozyskanie i skierowanie środków finansowych dla Wojewódzkiego Zarządu Dróg, by ten w ramach swoich kompetencji wykonał te, jakże ważne zadania dla funkcjonowania Myszkowa.
Nie bez znaczenia będzie wspieranie się w zakresie sięgania po środki pomocowe, takie jak uzyskanie dofinansowania dla MDK od Ministra Kultury, dofinansowania remontu MOSiR-u i boiska dla piłkarzy od Ministra Sportu czy też korzystanie z dofinansowań na drogi lokalne.
Zbudowanie dobrego odbioru naszej merytorycznej pracy i sprzyjania w ocenach dla naszych starań i zwykłej sympatii dla naszej pracowitości, powinno przynieść dobre rezultaty w zwiększeniu szans dla realizacji zamierzeń.
Trudności z jakimi się zmierzymy to: wzrost cen, w tym cen za energię, brak realizmu w niektórych oczekiwaniach społecznych, ryzyko wzrostu cen za odpady, rosnące obciążenia finansów samorządowych poprzez dodawanie obowiązków często bez rekompensaty finansowej (jako przykład wzrost obciążeń dot. oświaty wyższy o ponad 4,5 mln w 2019 roku w porównaniu do 2018 roku). Myszków radził sobie z różnymi trudnościami, lecz wspólne dążenie nas wszystkich pozwoli pokonać niejedną trudność. Dlatego zachęcam do profesjonalnej, kompetentnej, konsekwentnej i realnej pracy dla Myszkowaandrdquo;
Na sesji dokonano wyboru Przewodniczącego Rady Miasta w osobie Jerzego Woszczyka oraz wiceprzewodniczących Zofię Jastrzębską i Eugeniusza Bugaja.
Rada uchwaliła powstanie nowych stałych komisji oraz dokonała wyboru jej przewodniczących:
Komisja finansów, budżetu i rozwoju miasta – Przewodnicząca Beata Pochodnia.
Komisja oświaty, kultury, sportu i rekreacji – Przewodniczący Jacek Trynda.
Komisja ochrony zdrowia, rodziny i polityki socjalnej – Przewodnicząca Beata Jakubiec-Bartnik.
Komisja rolnictwa, ochrony środowiska prawa i porządku w mieście – Przewodniczący Dominik Lech.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Sławomir Jałowiec, wiceprzewodniczącym Jacek Trynda, a sekretarzem Beata Pochodnia.
Od tej kadencji, zgodnie z ustawą, będzie funkcjonowała nowa stała komisja jaką jest Komisja skarg, wniosków i petycji – Przewodnicząca Ewa Ziajska-??azaj, wiceprzewodniczący Daniel Borek, sekretarz Robert Czerwik. Pierwsza robocza sesja Rady Miasta została zaplanowana jest grudzień.