Program Polska Wschodnia: kolejne przetargi ogłoszone

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił kolejne przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji, które mają być realizowane w ramach programu Polska Wschodnia.W tym przypadku zakres planowanych przedsięwzięć obejmuje m.in. budowę nowych dróg dla rowerzystów oraz wdrożenie inteligentnego systemu transportowego.
– Nasze miasto po raz pierwszy może otrzymać pieniądze z programu Polska Wschodnia. Mowa nawet o 200 milionach złotych. Aby móc ubiegać się o te pieniądze, konieczne jest wcześniejsze opracowanie odpowiednich dokumentacji projektowych. Przetargi już ruszyły. W sumie trwa już pięć postępowań. Planowane przedsięwzięcia dotyczą szeroko pojętej mobilności. Chcemy stworzyć system, który będzie odpowiadał na potrzeby nie tylko zmotoryzowanych, ale też rowerzystów, pieszych i korzystających z komunikacji miejskiej – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Jeden z najnowszych przetargów ogłoszonych przez MZDiK dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do budowy dróg rowerowych w czterech lokalizacjach.
Wzdłuż ulicy Energetyków ma powstać ścieżka wraz z chodnikiem na odcinku o długości około 650 metrów. Połączą one ze sobą dwa istniejące ciągi dla pieszych i rowerzystów – ten w okolicach nowego wiaduktu kolejowego z tym zaczynającym się tuż za szkołą podstawową.
Ciąg pieszo-rowerowy o długości około 1400 metrów zostanie zaprojektowany wzdłuż ulicy Czarnieckiego. Połączy on wlot ulicy Folwarcznej z rondem Narodowych Sił Zbrojnych oraz pobliski przejazd dla rowerów przez ulicę Żółkiewskiego z ulicą Sobieskiego.
Na osiedlu XV-lecia i Obozisku drogi rowerowe mają powstać wzdłuż odcinków ulic Żwirki i Wigury, 11 Listopada oraz Szarych Szeregów. Około 1750 metrów długości ma natomiast mieć ciąg pieszo-rowerowy przy całej ulicy Witkacego na Malczewie.
Wiaty ze stojakami rowerowymi mają zostać ustawione obok pętli autobusowych na Janiszpolu, Idalinie, Prędocinku, Pruszakowie i Gołębiowie.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, w ramach programu Polska Wschodnia, chce także wprowadzić rozwiązania usprawniające funkcjonowanie komunikacji zbiorowej. Inteligentny System Transportowy pozwoli sprawnie zarządzać ruchem drogowym oraz nada priorytet dla autobusów komunikacji miejskiej. Dostarczy jednocześnie uczestnikom ruchu informacji na temat warunków poruszania się po mieście. Dokumentacja, na której opracowanie został ogłoszony przetarg ma obejmować sygnalizację świetlną na 38 skrzyżowaniach ulic lub pojedynczych przejściach dla pieszych w Radomiu. Będą to ciągi ulic: Michalczewskiego, Jana Pawła II, alei Grzecznarowskiego, Dowkontta, Poniatowskiego, Beliny-Prażmowskiego, 25 Czerwca, Traugutta, Słowackiego, Kelles-Krauza, Struga, Malczewskiego, Żwirki i Wigury, Chrobrego, 11 Listopada, Warszawskiej, Żółkiewskiego i Mieszka I. Projektanci mają przygotować dokumentację w taki sposób, aby położyć nacisk na priorytety dla komunikacji miejskiej.
MZDiK zamierza zlecić także opracowanie dokumentacji na przebudowę chodników: przy ul. Mireckiego od ronda Kotlarza do ul. Wernera; przy ul. PCK, Młynarskiej i Kieleckiej od ul. Pasterskiej do Szydłowieckiej.
Przypomnijmy, że wcześniej zostały także ogłoszone przetargi m.in. na opracowanie dokumentacji węzła przesiadkowego na osiedlu Południe, systemu informacji o wolnych stanowiskach postojowych czy rozbudowy infrastruktury przystankowej na terenie całego miasta.