Szkoła w Chwałowicach już otwarta

W Zespole Szkół i Placówek w Chwałowicach zakończyła się inwestycja za 3,5 miliona złotych. Są łącznik, amfiteatr i obserwatorium.– Wielkie podziękowanie dla władz Powiatu Radomskiego, że udało się dopiąć do końca ten projekt. Nasze dzieci mocno na to czekały i na pewno łatwiej im się będzie tutaj rozwijać – mówiła Marta Domagalska, przewodnicząca Rady Rodziców podczas uroczystego otwarcia nowych inwestycji w szkole w Chwałowicach.
W czwartek, 21 marca odbyło się uroczyste otwarcie łącznika, zadaszonego amfiteatru oraz obserwatorium astronomicznego. Zaproszeni goście, a także rodzice mieli okazję zobaczyć krótkie, muzyczne przedstawienie pod tytułem “Akademia Pana Kleksa”. Słowa piosenki “Witajcie w nasze bajce” mocno odzwierciedlają to co wydarzyło się w ostatnich trzech latach w chwałowickiej placówce. Cała szkoła i jej pomieszczenia, a także sala gimnastyczna przeszły ogromną metamorfozę.Krzysztof Kozera – wicestarosta radomski:

– To jest postawienie przysłowiowej kropki nad “i” przy inwestycji o nazwie Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach. To jest miejsce, gdzie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych mogą się uczyć, rozwijać, miło spędzać czas. Doczekały się mini obserwatorium astronomicznego, amfiteatru, ale przede wszystkim łącznika, który prowadzi z internatu do głównego budynku szkolnego. Jest on o tyle ważny, że osoby poruszające się na wózkach mogą swobodnie się przemieszczać. Dziękuję całej Radzie Powiatu i Zarządowi Powiatu za to, że podejmowali słuszne decyzje, aby ta placówka miała wsparcie – powiedział Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.
Wiele dobrego zrobiła nadal pracująca w tej szkole była dyrektor Ewa Mąkosa. Od niedawna dyrektorem placówki jest Adrian Barański.
– Obecnie mamy ponad 100 uczniów. Możemy konkurować z najlepszymi takimi placówkami w całej Polsce zarówno pod względem bazy dydaktycznej, jak też jakości kształcenia specjalnego. Mamy obecnie dni otwarte i zapraszamy rodziców, aby mogli zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka – zapraszał dyrektor Barański.
Jeszcze nie tak dawno w Chwałowicach uczyło się jedynie 15 dzieci. Dziś jest to już grupa ponad 100 uczniów. Placówka bardzo dynamicznie się rozwija, a w ostatnim ogólnopolskim plebiscycie edukacyjnym zdobyła tytuł Szkoły Roku 2022 w całej Polsce. Atutem tego miejsca jest wykwalifikowana kadra specjalistów, znakomita baza dydaktyczna z nowoczesnymi systemami terapii, a także własny internat i kuchnia. Wszystko to przemawia za dalszym rozwojem chwałowickiej szkoły, a co za tym idzie – kolejnymi inwestycjami.
W sumie władze Powiatu Radomskiego na rozwój placówki wydały około 7 milionów złotych. Amfiteatr, mini obserwatorium astronomiczne, a także łącznik to spełnienie marzeń niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców. Na ten cel przeznaczono 3,5 miliona złotych.