Wielki Test Wiedzy o Radomiu rozstrzygnięty!

Drużyna z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zwyciężyła w XI Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu! Sprawdzian od 2014 r. stanowi stały i rozpoznawalny element Kazików, święta ku czci patrona Radomia i diecezji radomskiej.W rywalizacji, która odbyła się w niedzielę, 3 marca w Resursie Obywatelskiej w ramach Kazików 2024 wystartowało 19 drużyn. Trzyosobowe zespoły reprezentowały różne stowarzyszenia, instytucje, urzędy lub grupy nieformalne. Organizatorzy przygotowali 36 pytań podzielonych na trzy rundy o różnej tematyce i stopniu trudności. Justyna Górska-Streicher, dyrektor OKiSz „Resursa Obywatelska” podkreśliła:- Wielki Test Wiedzy o Radomiu to nie jest wyłącznie test z wiedzy historycznej o Radomiu, ale to także socjologia, antropologia, a przede wszystkim problematyka życia codziennego. W bardzo wielu aspektach dotyczy tego, co na co dzień dzieje się w naszym mieście. Te wszystkie małe fakty kształtują lokalną historię i bardzo często nie mamy świadomości, że jakiś pozorny drobiazg wpłynie później na całą historię. 

Najlepszy wynik uzyskała drużyna z Muzuem im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: Marcin Kępa, Krzysztof Skarżycki i Paweł Korba. Warto podkreślić, że to już trzecia wygrana:

Drugie miejsce ex aequo zdobyły drużyny: Drużyna Prezydenta Radomia oraz Drużyna Prezydentek Radomia, a także Klub Turystyki Rowerowej PTTK Orkan Radom im. Czesława Gossa. Trzecie miejsce zajęła drużyna Pubu „Nasza Szkapa”. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu uzyskało o jeden punkt więcej niż zdobywcy drugiego miejsca.
Jedną ze stałych imprez towarzyszących obchodom jest wręczenie Nagrody Świętego Kazimierza. W tym roku nagroda trafiła do dr n. med. Roberta Wiraszki, człowieka z ogromną pasją i wiedzą, a przy tym niezwykle skromnego. Niezależnie od pracy zawodowej z ciężko chorymi pacjentami, od lat znajduje czas, by poznawać wcześniej przez nikogo niezbadaną historię radomskiej medycyny. Nie tylko ją odkrywać, ale i opisać w przystępny sposób. Dzięki temu powstał w pięciu książkach gotowy materiał faktograficzny do wykorzystania przez badaczy dziejów Radomia, regionalistów, a także dziennikarzy w ich informacjach i publikacjach.

O motywach docenienia pracy dr Roberta Wiraszki mówił wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński:

Tuż przed Wielkim Testem Wiedzy o Radomiu, prezydent miasta odebrał symboliczny klucz do Stolicy Kultury Mazowsza 2024.
W zeszłym roku Radom wygrał coroczny konkurs organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego, dzięki czemu otrzymał dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł. Środki te wesprą tegoroczne wydarzenia kulturalne, m.in. przegląd teatrów ulicznych, Radomska Wiosna Literacka oraz Spotkania z Kulturą Żydowską.