Żonkile – symbol nadziei

Już po raz 10. miasto Myszków uczestniczyło w sadzeniu cebulek żonkili w ramach akcji andbdquo;Pola Nadzieiandrdquo;. 9 października, tym razem na skwerze przed Urzędem Miasta, dzieci i młodzież z naszych szkół i przedszkoli, władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej posadzili cebulki tego wyjątkowego symbolu nadziei.
Przy akompaniamencie szkockich dudów, żonkile posadzili: Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej Anna Kaptacz oraz Dyrektor Hosp-Med Jacek Rogalski.
Każdego roku w okolicy 4 października, który jest Międzynarodowym Dniem Opieki Hospicyjnej sadzone są żonkile. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu andbdquo;Pól Nadzieiandrdquo;. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom oraz ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi.
Od 20 lat funkcjonuje w naszym mieście Zespół Opieki Paliatywnej andbdquo;Paliumandrdquo;.