Amerykanie wybudują skład wojskowy w Powidzu

Amerykanie coraz chętniej inwestują w bazy wojskowe w Polsce, przyczyniając się do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Aktualnie w naszym kraju stacjonuje około 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich, z czego około 300 z nich jest tu na stałe.

Nowa baza dla US Army na terenie Polski

Jednym z nowych punktów na mapie będzie kompleks w Powidzu. Głównym przeznaczeniem placówki ma być składowanie amunicji i sprzętu dla US Army na wypadek otwartego konfliktu zbrojnego. Na terenie mają się także mieścić warsztaty pozostające do dyspozycji amerykańskiej brygady pancernej. Lokalizacja przy lotnisku wojskowym i dostępie do autostrady i kolei nie jest przypadkowe. Punkt może zostać wykorzystany do wyposażenia oddziałów, które przybędą drogą lotniczą. Ogranicza to konieczność stacjonowania większej liczby jednostek na tym terenie. 

Z czego będzie składać się kompleks?

Na teren została poprowadzona nawet linia bocznicy kolejowej. Prace mogą się przeciągnąć do 2024 roku. 56 magazynów amunicji, myjnia czołgów, hale remontowe – to tylko niektóre z elementów kompleksu. Taki sposób rozlokowania sprzętu i osób jest od bardzo dawna stosowany przez Stany Zjednoczone. Zwykle wojsko wykorzystuje kilka punktów jako magazyny. Inne z kolei służą do rotacyjnego lub stałego stacjonowania oddziałów. 

Przemyślana lokalizacja bazy w Powidzu

Lokalizacja bazy nie jest przypadkowa. Z jednej strony z Rosją dzieli ją wstęga Wisły, z drugiej zaś gęste lasy nieco maskują przed ewentualnym napastnikiem. Na terenie jednostki znajdują się warte wiele miliardów dolarów czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley, działa Paladin i inne sprzęty. Baza pomieści nawet 4,5 tysiące osób, w tym ciężki sprzęt bojowy. To nie jedyny punkt zbrojeniowy na terytorium RP. W Poznaniu znajduje się dowództwo korpusu, które w razie potrzeby może zarządzać 30- tysięcznymi siłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *