Białystok

Białystok

Informacje z woj. podlaskiego


Aktualności

„O, niezłe buractwo”. Internauci o banerze wyborczym Mariusza Gromki z PiS przed słynną „Dziewczynką z konewką”

Naczepa tira z banerem kandydata PiS do senatu stanęła przed najsłynniejszym białostockim muralem – „Dziewczynką z konewką”. Okazało się, że Mariusz Gromko złamał dwa zapisy planistyczne….

Podlaskie. NIK: zawyżone zarobki szefów spółek ciepłowniczych, sieć internetowa niewykorzystana

W większości skontrolowanych przez NIK podlaskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej wynagrodzenia zarządzających nimi były zawyżone – łącznie o prawie milion złotych. Z kolei z innej kontroli NIK wynika, że w Podlaskiem niewykorzystana pozostaje, zbudowana z udziałem środków UE za 251 mln zł, sieć szkieletowa szerokopasmowego Internetu….

Wypadek pod Hajnówką. Kierowca w szpitalu, droga lokalna zablokowana

W poniedziałek (25.09) kierowca renault, jadąc od strony miejscowości Chytra w kierunku Hajnówki, z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo. Droga jest zablokowana w obu kierunkach….

Ważne i Zauważalne. Jak w mieście program polityki kulturalnej realizowano

Sam program jest potrzebny. Jednak do jego realizacji są poważne zastrzeżenia. Mowa o „Programie polityki kulturalnej Miasta Białystok na lata 2018-2022 plus” stawiającym na hasła „Ważne” i „Zauważalne”. Został już podsumowany….

Kolejna śmierć na granicy: po białoruskiej stronie zmarła młoda Somalijka

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W Mińsku na Białorusi odbył się pogrzeb kolejnej ofiary kryzysu humanitarnego na granicy – poinformowała organizacja Hope&Humanity Poland. Tymczasem w Polsce na ekrany kin wszedł film Agnieszki Holland, przypominający o tym wciąż trwającym koszmarze, a na samym Podlasiu w tajemniczych okoliczonościach zniknęła plenerowa rzeźba Filipa Szczerby, dedykowana tym, którzy cierpią na granicy….

Sekcja zwłok na zamówienie. Jeden z białostockich zakładów pogrzebowych wprowadza nową usługę

Ustalenie dokładnej przyczyny zgonu, weryfikacja zapisów w karcie zgonu czy zbadanie okoliczności śmierci – w Białymstoku można to zrobić prywatnie….

Wybory 2023. Prołukaszenkowski wiceminister z rządu Kaczyńskiego jedynką do Sejmu

Wybory 2023. Krzysztof Tołwiński, były wiceminister skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, przywódca wyraźnie prołukaszenkowskiej partii Front ubiega się w październikowych wyborach o mandat poselski. Jest jedynką na liście komitetu Normalny Kraj z okręgu nr 18 obejmującego Ostrołękę i Siedlce….

Pełne listy wyborcze. W Podlaskiem o mandaty w Sejmie powalczy 229 osób z 9 komitetów

Wybory 2023. Po tym, jak okazało się, że komitet Normalny Kraj nie wystartuje w Podlaskiem w wyborach 15 października, obecnie o sejmowe mandaty ubiega się tu 229 kandydatów i kandydatek z dziewięciu komitetów wyborczych. O senackie wciąż dziewięcioro….

III Marsz Równości w Białymstoku. Chcą czuć się bezpiecznie we własnym mieście i kraju [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Setki uczestników i uczestniczek III Marszu Równości w Białymstoku w sobotę (23 września) zebrały się w parku im. Jadwigi Dziekońskiej i wyruszyły ulicami podlaskiej stolicy, aby „pokazać, że różnorodność jest piękna” i że chcą równych praw dla osób LGBT+ oraz dla wszystkich bez względu na orientację seksualną, kolor skóry, narodowość czy wyznanie….

Białystok. Stypendia dla najzdolniejszych uczniów i absolwentów

Niemal 280 osób otrzymało stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce, innowacyjną myśl techniczną i w dziedzinie twórczości artystycznej. Z budżetu miasta przeznaczono na to 587 tys. zł….

W niewielkim Kuczynie przybyło zabytków. Sakralnych

Aż pięć nowych zabytków ma Kuczyn – niewielka wieś w gminie Klukowo. Wszystkie znajdują się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego….

„Zielona granica” w Białymstoku. Agnieszka Holland: Ludzkość ma kłopoty z prawdą i sprawiedliwością

Przed pokazami „Zielonej granicy” i spotkaniami z reżyserką tego filmu Agnieszką Holland wicemarszałek podlaski z Suwerennej Polski odsyłał ją do Moskwy, a działacze stowarzyszenia Adama Andruszkiewicza cytowali Lenina. W podlaskim Mielniku zaś rozciągnięto na znak protestu przeciw filmowi kilkusetmetrową biało-czerwoną flagę….

Ekologia. Nowe lampy ledowe powoli rozświetlają ulice Białegostoku

Nowe lampy ledowe zastąpią stare oświetlenie w tunelu Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i w tunelu pod ulicą Wasilkowską. Miasto dostało na tę inwestycję wsparcie unijne. I to nie koniec planów oświetleniowych….

Dziś polska premiera „Zielonej granicy”. Ten film to sama prawda i radykalny humanizm. Idźcie do kin

Film Agnieszki Holland trzyma za gardło od pierwszej do ostatniej minuty. Dla nas – dziennikarzy, aktywistów i mieszkańców pogranicza zaangażowanych w niesienie pomocy – jest precyzyjnym zapisem tego, co wydarzyło się i wciąż wydarza na polsko-białoruskiej granicy, o czym przez cały czas staramy się krzyczeć. Ale jestem przekonana, że jest to dzieło uniwersalne, które poruszy serca i sumienia wszędzie….

Koncert TVP w kontrze do „Zielonej granicy”. Halina Mlynkova dementuje, że weźmie w nim udział

TVP w czasie białostockiej premiery „Zielonej granicy” Agnieszki Holland w podlaskim Mielniku szykuje koncert „Murem za polskim mundurem”. Zapowiada udział w nim m.in. Haliny Mlynkovej. Ta jednak wydała oświadczenie: „Nie biorę udziału w tym koncercie, a dzisiejszy wieczór mam zamiar spędzić w kinie”….

Wybory 2023. Głosy oddane za granicą mogą być przesłane do PKW bez czekania na referendalne

Wybory 2023. Do policzenia głosów referendalnych nie stosuje się rygoru 24 godzin – tak wynika z ekspertyz konstytucjonalistów Biura Analiz Sejmowych. Komisje wyborczo-referendalne za granicą nie muszą więc czekać z przesłaniem do PKW głosów oddanych w wyborach do czasu, aż zostaną przeliczone te oddane w referendum….