Łódź: już działa 17. lodówka społeczna

Każdego dnia w Polsce 5 milionów ton żywności jest wyrzucanych. Liczba ta jest sumą tego, co pochodzi ze sklepów, jak i gospodarstw domowych. 60% stanowi źle wykorzystana lub kupiona w nadmiarze żywność przez osoby prywatne. 

Foodsharing Łódź otwiera kolejną lodówkę społeczną

To już 17. punkt na mapie Łodzi, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na wsparcie. Za tę inicjatywę odpowiedzialna jest grupa Foodsharing Łódź. Idea jadłodzielni sprawdziła się, dlatego powiększa się o kolejne miejsca. Nowy punkt został ulokowany nieopodal Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami i Osób Starszych przy ulicy Ćwiklińskiej 5a. Do powstania miejsca przyczynił się sponsor – firma Whirpool. Wraz z lodówką uruchomiono społeczną szafę. To przestrzeń, w której można pozostawiać używane, ale wciąż w dobrym stanie książki, zabawki czy ubrania. 

Ekologia i ekonomia idą w parze

Ideą przyświecającą powstaniu miejskich jadłodzielni jest zarówno zapewnienie żywności najuboższym, jak i zapobieganie marnowaniu się nadwyżek żywności. Osoby prywatne, jak i firmy mogą pozostawić tam wszelkie produkty żywnościowe, chroniąc je tym samym przed wyrzuceniem. Każda osoba, która tego potrzebuje, może skorzystać z lodówki i szafy społecznej. Wystarczy tylko odwiedzić punkt w określonych godzinach. 

Pomagaj mądrze – nie wszystko się nada

Osoby, które chcą podzielić się posiłkiem z innymi, powinny pamiętać o określonych zasadach. Nie należy pozostawiać w lodówce zarówno surowych produktów pochodzenia zwierzęcego (takich jak tatar, filet z kurczaka czy mięso mielone), jak i na bazie surowych jaj (w tym wyroby cukiernicze z kremem czy majonez przygotowany w domu). Niedopuszczalne też jest pozostawianie alkoholu. Produkty, które lada chwila stracą zdatność do spożycia, również nie powinny być umieszczane w lodówce społecznej. Ważnym elementem pomocy innym jest dokładne opisanie daty przygotowania posiłku oraz jego przydatności do spożycia. Temat niemarnowania żywności jest bardzo ważną kwestią społeczno-ekologiczną, zwłaszcza w dobie dynamicznie drożejących produktów spożywczych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *