Nowe przepisy w walce z patodeweloperką. Czy będą skuteczne?

Na przestrzeni wielu lat sporo mówiło się o konieczności wprowadzenia przepisów regulujących minimalną wielkość lokali mieszkalnych. Celem zmian jest stabilizacja rynku mieszkaniowego w Polsce.

Kawalerka nie mniejsza niż 25 m2

Minimalna wielkość lokalu mieszkalnego, zgodnie z przepisami, które mają być wprowadzone w życie najpóźniej za kilka miesięcy, ma wynosić 25 metrów kwadratowych. Nowe zasady dotyczą także odległości pomiędzy balkonami różnych budynków. Aktualnie deweloperzy mają praw postawić lokal mieszkalny z balkonem 4 metry od granicy działki. Po modyfikacjach przepisów prawa ma to być 5 metrów. 

Więcej zieleni i placów zabaw na osiedlach wielorodzinnych

Zmiany obejmują także przestrzenie wspólne, w tym place zabaw. Mają być one obowiązkiem dewelopera przy założeniu, że dany budynek ma więcej niż 20 mieszkań. Konieczne jest też zapewnienie mieszkańcom terenu biologicznie czynnego, a także pomieszczeń gospodarczych do przechowywania rowerów czy wózków dziecięcych.

Izolacja akustyczna mieszkań pod kontrolą

Z myślą o lepszym komforcie życia mieszkańców budynków wielorodzinnych przewidziano też kontrolę akustyki w nowo oddawanych mieszkaniach. W przypadku zaistnienia nieprawidłowości koniecznie może być zgłoszenie sprawy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W sytuacji, gdy budynek ma więcej niż 101 mieszkań, na każdego mieszkańca powinno przypadać co najmniej pół metra kwadratowego placu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *