Polska nowym liderem w usługach biznesowych

Centra usług biznesowych z każdym rokiem notują duże wzrosty. W Polsce jest ich coraz więcej, a pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła tempo ich otwierania. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości znacząco zwiększy się liczba osób zatrudnionych w tym sektorze.

Księgowość, HR, IT – co jeszcze można outsourcować?

Outsourcing usług biznesowych dotyczy w szczególności pracy księgowych, pracowników działu HR, rekruterów, marketerów, obsługi klienta, call center czy IT. W wielu przypadkach jest to o wiele tańsza i wygodniejsza opcja. Wśród licznych zalet tego typu rozwiązania wymienia się redukcję kosztów, ale też dostęp do wyspecjalizowanych usług przy jednoczesnym braku konieczności blokowania swojego kapitału. Przedsiębiorca nie musi tworzyć i utrzymywać etatów. 

Trendy przybywające z Zachodu

Podobny trend można było kilka lat temu zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Polacy są cenionymi ekspertami, z których wiedzy, talentu i doświadczenia korzystają też przedsiębiorcy z innych krajów. Konkurujemy z pracownikami z Indii, Wenezueli, Filipin czy Brazylii. Naszą główną przewagą jest utrzymywanie wysokiej zgodności z normami unijnymi pod kątem zatrudnienia, bezpieczeństwa cyfrowego oraz kwestii ekologicznych. 

Perspektywy wzrostu polskiego sektora 

Wsparcie podmiotów świadczących usługi outsourcingowe pozwala usprawnić codzienne procesy i procedury w firmach, a także przyspieszyć wdrażanie zadań cyfryzacyjnych. Choć widać spowolnienie w polskiej gospodarce, to i tak działalność usługowa skupiona wokół biznesu będzie się rozwijać. Jeszcze w tym roku sektor ma urosnąć o 4,9%. Wszystko wskazuje na to, że zakres kompetencji i oferta podmiotów powiększą się o zaawansowaną analitykę, kompetencje techniczne czy tematy związane z przywództwem. Informacje te potwierdza raport „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” opracowany przez ABSL, Colliers, Mercer, Randstad oraz Randstad Sourceright. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *