Wrocław

Wrocław

Informacje z woj. dolnośląskiego


Aktualności

Zdrojewski, Schetyna i Duda chcą do Parlamentu Europejskiego. Ostateczną decyzję o kandydatach podejmie Tusk

Poseł Bogdan Zdrojewski otrzymał rekomendację zarządu regionu Platformy Obywatelskiej do startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ma być jedynką na liście. Do Brukseli chce przenieść się także senator Grzegorz Schetyna, ale nie wiadomo, czy pomysł zaakceptuje premier Donald Tusk….

Sztandarowa spółka PiS i Bezpartyjnych z ogromną stratą. Za to płace w niej wzrosły z 6 do 16 mln zł

Ponad 35 mln zł straty zanotowała w 2023 roku spółka od wielkiej inwestycji PiS i Bezpartyjnych na Polanie Jakuszyckiej. – W ciągu roku koszty wynagrodzenia wzrosły z 6 do 16 mln zł – mówi Marek Łapiński z KO. – Konieczne są inne wydatki, a nie finansowanie politycznych synekur….

Ogromne straty przez przymrozki na Dolnym Śląsku. „Całą noc paliliśmy ogniska, żeby ogrzać krzaczki, ale na darmo”

Wielu właścicieli winnic z Dolnego Śląska spędziło noc na ratowaniu swoich plantacji przed mrozem. Żeby je ogrzać, do rana palili ogniska, zadymiali winorośle, zraszali je wodą….

Inicjator największej w Polsce akcji sprzątania Odry: 20 tys. wolontariuszy to nie aż tak imponujący wynik. Polaków jest ponad 37 mln

– Około 80 proc. zanieczyszczeń spływa do Bałtyku rzekami. Cokolwiek mieszkańcy Wrocławia wrzucą więc do Odry, prędzej czy później trafi do morza – mówi ekolog Dominik Dobrowolski, inicjator akcji „Czysta Odra”, która w tym roku zostanie połączona z zarybianiem rzek….

Politolożka z UWr: Izabela Bodnar poniosła klęskę, bo głosy z I tury roztrwoniła fatalną kampanią przed II turą

Oboje kandydaci ciężko pracowali przed II turą, ale w przypadku Jacka Sutryka widać było, że wie, co chce w kampanii i nie biega z pustymi taczkami. A działania Izabeli Bodnar można podsumować jednym słowem: chaos – mówi prof. Anna Pacześniak, politolożka UWr….

Absurd pod Wrocławiem. Przez ten most można tylko przejechać. Piesi wyrzucają znaki zakazu do rzeki

W Gajkowie pod Wrocławiem most przez Odrę łączy tereny mieszkalne i rekreacyjne. Ale przejście na piechotę jest zabronione. Na drugą stronę można przeprawić się tylko pojazdem, mimo że… za mostem nie da się dalej jechać….

W I turze przegrała z człowiekiem Morawieckiego jednym głosem, w II go odprawiła z kwitkiem. Przeszła do historii Kątów Wrocławskich

Katarzyna Sebzda-Sztul pokonała w drugiej turze obecnego włodarza gminy i zostanie pierwszą w historii kobietą na stanowisku burmistrza Kątów Wrocławskich. – Mam w sobie gen społecznika. Moją pasją jest bycie z ludźmi, wspieranie ich, poszukiwanie rozwiązań – wyjaśnia….

Prezydenci czterech największych miast Dolnego Śląska zapowiadają współpracę. „Wróci temat nowej trasy autostrady A4”

Pierwszy raz w historii we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze wybory prezydenckie wygrali kandydaci Platformy Obywatelskiej. – Otrzymaliśmy od mieszkańców bardzo mocny mandat. Ci wyborcy chcą, abyśmy realizowali ich europejskie, prodemokratyczne aspiracje – podkreśla Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha….

Historyczna zmiana władzy w Legnicy. Kim jest Maciej Kupaj, który po 22 latach odbił miasto dla Platformy

Maciej Kupaj, jeden z najaktywniejszych miejskich radnych w Legnicy, w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zdeklasował kontrkandydatkę z PiS. W mieście przejmie stery po 22 latach rządów Tadeusza Krzakowskiego. – Zależy mi na tym mieście. Miałem poczucie, że coś musi się zmienić i ktoś musi tę zmianę przeprowadzić – podkreśla Kupaj….

Bratobójczy pojedynek pisowców, spektakularne porażki ludowców. Wyniki II tury wyborów w powiatowym Dolnym Śląsku

W II turze wyborów samorządowych do niezwykłej sytuacji doszło w Niechlowie w powiecie Górowskim. Walczyło tam ze sobą dwóch kandydatów PiS….

W Legnicy pijany kierowca śmiertelnie potrącił pieszego i uciekł z miejsca wypadku

Policjanci z Legnicy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o śmiertelne potrącenie pieszego i ucieczkę z miejsca wypadku. 27-latek miał ponad trzy promile alkoholu. Grozi mu do 12 lat więzienia….

Wiceprezydent Ciążyński po wyborach: Róbmy lewicową zmianę dla Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia wyartykułowali, że władza musi być bliżej ludzi, jeszcze bliżej niż była. Chociaż, szczerze mówiąc, akurat ja nie uważam, aby prezydent Sutryk był włodarzem oddalonym, niemającym kontaktu z ludźmi – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent miasta….

Jagodno odwróciło się od Izabeli Bodnar, w dogrywce postawiło na Jacka Sutryka

Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi była na Jagodnie liderką I tury wyborów prezydenckich, ale w dwa tygodnie preferencje na tym osiedlu się zmieniły. Dogrywkę wygrał tam Jacek Sutryk….

Rozmawialiśmy z mieszkańcami Wrocławia w powyborczą noc. „Zaskoczenie przewagą Sutryka i niską frekwencją”

– Bardzo mało młodych głosowało. Ci, którzy byli pewni i wybrali pana Sutryka, po prostu poszli i zagłosowali, a ci, którzy nie mieli swojego kandydata, nie wzięli udziału w wyborach – relacjonuje Małgorzata, która była w jednej z komisji. Spotkaliśmy ją na wrocławskim rynku w powyborczą noc….

Wrocławianie nie musieli walczyć z PiS-em, zawiedli się na Bodnar. Psycholog społeczny komentuje wyniki wyborów prezydenckich

– Nie było mobilizacji po przeciwnych stronach politycznej barykady – ocenia niską frekwencję prof. Dariusz Doliński z Uniwersytetu SWPS. I nie ma dobrych wieści dla Izabeli Bodnar….

Izabela Bodnar spotkała się z mieszkańcami peryferyjnych osiedli. „Brakuje kanalizacji, zieleni, basenu, wspólnego biletu”

Na Kłokoczycach i Sołtysowicach mieszkańcy na spotkaniach narzekali m.in. na brak zieleni, czynnych basenów czy wspólnego biletu na kolej i MPK. Kandydatka zapowiedziała przede wszystkim przywrócenie planu inwestycyjnego i stanowiska architekta miasta….

Polecane publikacje

Niezwykłe odkrycie na budowie w centrum Wrocławia - pozostałości młynów i relikty średniowiecznych umocnień

Relikty średniowiecznych i wczesnonowożytnych drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, piwnic i fortyfikacji – to tylko kilka ze „skarbów” odnalezionych na budowie Bulwarów Książęcych.
Źródło: Gazeta.pl

Będą leczyć za pomocą komórek. Pierwsze zostaną wykorzystane do naprawy przeciętego rdzenia kręgowego

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu powstało centrum terapii komórkowych. Pierwsze zostaną wykorzystywane do regeneracji rdzenia kręgowego. Jedną operację już z sukcesem przeprowadzono, teraz planowana jest kolejna. Ale plany naukowców już sięgają dalej. Chcą wykorzystywać komórki w leczeniu onkologicznym czy w stomatologii
Źródło: Gazeta.pl