Wyburzenia w centrach miast jako sposób na pozyskanie gruntów pod inwestycje

Choć w przestrzeni znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej i komercyjnej, nie oznacza to, że wszystkie są traktowane jako zabytki. Wiele z nich ma charakter typowo komercyjny, nieniosący ze sobą wartości historycznej czy kulturowej. Stąd też w dużej mierze od właścicieli nieruchomości zależy ich dalszy los. Miejsca w centrach miast nie przybywa, dlatego inwestorzy bacznie przyglądają się dawno zagospodarowanym działkom w nadziei, że po ich odkupieniu będą mogli zwolnić przestrzeń na nowe obiekty.

Widmo buldożera

Dotychczas zrealizowano (lub są w planach) wyburzenia obiektów takich jak Galeria Plaza w Krakowie, biurowce Philipsa w Łodzi czy Atrium International w Warszawie. Wysokie ceny gruntów, brak miejsca pod budowę nowych obiektów, niska efektywność energetyczna starych budowli, a do tego duże koszty remontów i comiesięcznego utrzymania – to wszystko wpływa na decyzje właścicieli nieruchomości. 

Perspektywy dla miast

Tkanka miejska, zwłaszcza śródmieście i okolice w największych polskich miastach, będzie w najbliższej przyszłości ulegać dynamicznym przekształceniom. Duże, przestarzałe biurowce w dobie pracy zdalnej przestają mieć swoje znaczenie. Wraz z nimi podupadają lokalne firmy cateringowe, restauracje, ale też wiele innych punktów usługowych. Wiele starszych galerii handlowych czeka ten sam los. Wzrost liczby samochodów w miastach również wpływa na inne oczekiwania konsumentów, w tym na możliwość skorzystania z miejsca postojowego naziemnego czy parkingu podziemnego. W Polsce, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi, biurowce czy hipermarkety i tak charakteryzują się wieloma ulepszeniami i nowymi rozwiązaniami. Problem ten jest w naszym kraju wciąż świeży i młody. 

Szanse i ryzyka

Przed podejmowaniem trudnych decyzji warto wziąć pod uwagę uśrednioną cenę metra kwadratowego gruntu w danej okolicy, generowany w firmach znajdujących się w danej lokalizacji poziom sprzedaży usług czy produktów oraz wiele innych parametrów, między innymi koszty utrzymania czy efektywność energetyczna. Liczy się też zmaksymalizowanie potencjału inwestycyjnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *