Rośnie lista potencjalnych lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Bełchatów na liście

Plany budowy polskiej elektrowni atomowej sięgają lat 70. Trudne warunki gospodarcze zamknęły temat jeszcze na etapie wylewania fundamentów. Od tego czasu temat powraca cyklicznie w różnych kontekstach. 

Lubiatowo-Kopalino z pierwszą w Polsce elektrownią

W ostatnich latach wiele mówiło się o inwestycjach powiązanych z energetyką będącą alternatywą dla paliw kopalnych z węglem na czele. Planowana od lat pierwsza elektrownia ma powstać na Pomorzu w miejscowości Lubiatowo-Kopalino. W grudniu 2022 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe nawiązała oficjalną współpracę z przedsiębiorstwem Westinghouse Electric Company. Technologia AP1000 wykorzystana podczas budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce 

Bełchatów otwiera listę przyszłych inwestycji

Na jednej elektrowni w Polsce się nie skończy. W planach przewidziane są wieloletnie inwestycje. Znajduje się w nich miejsce także dla drugiej elektrowni. Jak donosi Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, znamy już wstępną listę potencjalnych lokalizacji. Wśród pięciu mocnych kandydatów jest Bełchatów, albowiem tam gotowe jest miejsce do przyłącza mocy. Pozostałe miejsca nie zostały jeszcze ujawnione. Wiadomo tylko, że najbardziej prawdopodobnym wykonawcą prac będzie spółka z Korei Południowej. Oprócz głównych planowane są również mniejsze elektrownie jądrowe, które miałyby zasilać Nową Hutę w Krakowie, Włocławek, Ostrołękę, Dąbrowę Górniczą, Stalową Wolę, Stawy Monowskie i Warszawę. Pierwsze prace planowane są na 2029 rok. 

Kontrowersje wokół budowy elektrowni atomowej w Polsce

Choć pojawia się wiele głosów sprzeciwu przed inwestycjami atomowymi, zwykle wywodzą się one ze środowisk niedoinformowanych, podsycających strach w oparciu o historię Czarnobyla. Istnieją głosy, że jest to zbyt kosztowna inwestycja. W istocie zaś w długofalowym ujęciu może bardzo pozytywnie obrócić na korzyść cen energii. W większości krajów europejskich, które zainwestowały w to rozwiązanie, ceny plasują się jako jedne z najniższych.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *