Aplikacja rządowa e-Płatności na smartfonach 9,5 miliona osób

Rząd uruchamia platformę e-Płatności, dzięki którym będzie można łatwo uiścić różne podatki i opłaty. To znaczące ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą szybko uregulować, na przykład, rachunek za odbiór odpadów. Coraz więcej jednostek publicznych i administracyjnych, które pobierają różnego typu opłaty, ma możliwość dołączenia do nowej platformy. Może to znacząco wpłynąć na usprawnienie procesu uiszczania opłat pomiędzy obywatelem a gminą, miastem czy państwem.

mObywatel ułatwieniem w płatnościach podatków i opłat

Aktualnie mieszkańcy mogą uiszczać opłaty za pośrednictwem systemu mObywatel. Tą drogą można wpłacać: podatek od nieruchomości, opłaty za wywóz śmieci oraz podatek za najem lub dzierżawę gruntów Skarbu Państwa. Na uwagę zasługuje pełna wygoda i szybkość tej metody regulowania należności. Operatorzy i sposoby płatności znane są ze sklepów internetowych. Ich sporą zaletą jest to, że płacący nie musi zastanawiać się nad poprawnością wypełnienia pól kwoty lub adresata, gdyż są uzupełniane automatycznie. 

Aplikacja e-Płatności pobrana przez 9,5 miliona osób

Aktualnie aplikację na swoje telefonu pobrało około 9,5 milionów osób. Można się spodziewać, że funkcji z czasem będzie przybywać. Warto nadmienić, że od 9 marca dokumenty wprowadzane i potwierdzane za pośrednictwem systemu mObywatel przez użytkowników są tak samo ważne jak dokumenty w wersji papierowej. Można się zatem spodziewać, że liczba spraw do załatwienia tą drogą będzie tylko rosła. W najbliższej przyszłości rząd planuje rozszerzyć usługi o dodatkowe możliwości, w tym uiszczanie opłat za wydawanie dokumentów czy wniosków, regulowanie opłat skarbowych, ale też otrzymywanie powiadomień dotyczących zwrotu podatku, a nawet decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Przydatną opcją jest wysłanie użytkownikowi przypomnienia, że kończy się termin ważności dowodu osobistego lub paszportu. Możliwość użytkowania elektronicznej wersji dowodu osobistego na zasadach równych z fizycznym dokumentem zostanie wprowadzona od 1 września 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *