Otwarcie Dworca Metropolitalnego w Lublinie przełożone

Na grudzień 2023 planowane jest, wielokrotnie przekładane i długo wyczekiwane, otwarcie Dworca Metropolitalnego. Termin ten jednak budzi pewne wątpliwości. Finalizacja prac jest kilkukrotnie przekładana. Wstępnie miało się udać do końca 2022 roku. Kolejną datą był maj 2023. Teraz wykonawca, firma Budimex, ogłosiła, że nie nastąpi to wcześniej niż końcówka 2023 roku. Jako powód takiego obrotu spraw wykonawca wskazuje błędy projektowe, trudności logistyczne związane najpierw z pandemią, a później wybuchem wojny na Ukrainie. Jako że terminy zawarte w umowie były wiążące, firma, aby uniknąć konsekwencji prawnych, kieruje wniosek o przedłużenie terminu dokończenia prac. Władze nie ustosunkowały się jednak do tej pory. 

Błędy projektowe opóźniły inwestycję

Inwestycja borykała się z licznymi problemami, między innymi błędami projektowymi, przez które niemożliwym było zainstalowanie ruchomych schodów. Rozwiązaniem tego problemu okazało się wykonanie przegłębienia, czyli wycięcia w płycie fundamentowej. Ponieważ problem był trudny do rozwiązania, miasto długo szukało odpowiedniego wykonawcy. Gdy ten już się znalazł, kwota, której zażądał za wykonanie prac, okazała się zbyt wysoka. Szacunkowy koszt całej inwestycji wyniesie ponad 316 milionów złotych, z czego 178,5 miliona złotych pochodzi ze środków unijnych. Rozmach inwestycji zachwyca. Nawet już na ten moment budowla prezentuje się niezwykle okazale. Projekt ma się wpisywać, w każdym aspekcie, w nurt poszukiwania ekologicznych i bliskich naturze rozwiązań. Łączy zieleń Parku Ludowego z zieloną ścianą oraz ogrodem na dachu. Powstanie obiektu pozwoli na rewitalizację dzielnicy oraz jej uatrakcyjnienie. 

Inne oblicze okolicy przydworcowej

Przebudowa pobliskich ulic ma usprawnić ruch drogowy oraz stworzyć nowoczesne centrum komunikacyjne, integrujący transport kolejowy, miejski i podmiejski. Dach gęsto pokryty panelami fotowoltaicznymi oraz nowoczesne pompy ciepła mają za zadanie pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie energetyczne dworca na ciepło i prąd. Odpowiednio dobrane rośliny na dachu oraz antysmogowa kostka brukowa (zawierająca dwutlenek tytanu) poprawią jakość powietrza w okolicy. Zastosowanie systemu odzyskiwania deszczówki to kolejne proekologiczne rozwiązanie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *